Jak skutecznie dezynfekować ręce

Mimo iż Światowy Dzień Mycia Rąk obchodzony jest 15 października, to o higienę dłoni powinno dbać się tak samo, każdego dnia. W szczególności w czasach epidemii Covid-19. Przeczytaj instrukcję jak skutecznie dezynfekować ręce.

Procedura i sama instrukcja mycia rąk może wydawać się sprawą prostą i oczywistą. Statystyki jednak są na tyle zatrważające, że odpowiednie procedury związane z profilaktyką chorób zakaźnych i obowiązek dbania o odpowiednią higienę rąk zostały uregulowane w polskim prawie.

Również Światowa Organizacja Zdrowia tworzy systematycznie programy, które mają na celu uświadomienie społeczeństwa o wielkości problemu i konsekwencjach, jakie noszą ze sobą brudne ręce. Polska jest uczestnikiem między innymi programu „Higiena Rąk to Bezpieczna Opieka”.

Z faktu, że ręce są główną drogą przenoszenia chorób zakaźnych, zarówno Dział Ochrony Pracy i Środowiska, CEN, WHO , jak i G.A.J Ayliffe, stworzyli instrukcje, które dokładnie pokazują, jak odpowiednio dbać o higienę i w rzeczywistości znacznie odbiegają one od uskutecznianego przez polaków rytuału. Instrukcja mycia rąk jak i instrukcja dezynfekcji rąk powinny być zawieszane w każdej publicznej toalecie, w miejscach pracy, ośrodkach zdrowia, gabinetach zabiegowych itp.

Poniżej przestawiamy oficjalną instrukcję Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Instrukcja mycia rąk